Milyen összefüggés van a súlyos depressziós tünetek és a vakcinákkal kapcsolatos fals információk elfogadása között?
A JAMA tudományos szaklapban nemrég publikált tanulmányban azt vizsgálták a kutatók, hogy van-e összefüggés a súlyos depressziós tünetek megléte és a COVID-19 vakcinákkal kapcsolatos téves információk elfogadása közözött? A felmérést az amerikai egyesült államokbeli felnőttek körében végezték. A COVID-19 oltással kapcsolatos félretájékoztatás jelentősen hozzájárulhat az oltás beadatásával szembeni tétovázáshoz és annak elutasításához.
A kutatók célkitűzés
A szerzők arra keresték a választ, hogy a depressziós tünetek összefüggésben állnak-e azzal, hogy az egyén nagyobb valószínűséggel higgyen az oltással kapcsolatos félretájékoztatásban.
A kutatás részletei
A felmérést 2021 májusa és júliusa között két hullámban folytatták le. A válaszadók 18 évesek vagy annál idősebbek voltak. Az internetes kérdőív keretében mérték a depressziós tüneteket. A kutatók a közepes vagy súlyosabb depressziós tünetek és a vakcinákkal kapcsolatos téves információk elfogadásának összefüggését vizsgálták. Ezen túl a májusi és júniusi depressziós tünetek és a következő felmérés során igaznak vélt, vakcinákkal kapcsolatos félretájékoztató információk elfogadottságának összefüggéseit is vizsgálták a kutatók.
A felmérés főbb eredményei
Az első felmérés során a közepesen súlyos vagy súlyosabb depressziós tünetekkel rendelkező emberek nagyobb valószínűséggel támogatták a COVID-19 vakcinákkal kapcsolatos 4 hamis állítás közül legalább az egyiket egy későbbi felmérés során, valamint fele akkora valószínűséggel kaptak védőoltást.
A 15 464 válaszadó között 9834 (63,6 %) nő és 5630 (36,4 %) férfi volt. 4164 válaszadó (26,9 %) esetén közepes vagy súlyosabb depressziós tüneteket azonosított; 2964 válaszadó (19,2 %) támogatta legalább az egyik, vakcinákkal kapcsolatos félrevezető információt. A depresszió megléte a félretájékoztatás elfogadásának megnövekedett valószínűségével járt együtt. Azok a válaszadók, akik legalább egy téves információs elemet jóváhagytak, szignifikánsan kisebb valószínűséggel kaptak oltást és nagyobb valószínűséggel mutattak ellenállást a vakcinákkal szemben. A 2809 válaszadó közül, akik a júliusi felmérésben is részt vettek és depressziós tüneteteket mutattak az első felmérés során, nagyobb valószínűséggel fogadtak el több téves információt az előző felméréshez képest.
A kutatók legfőbb következtetései
A kutatók azt találták, hogy a közepes vagy súlyosabb depressziós tünetekkel rendelkező egyének nagyobb valószínűséggel hagyták jóvá az oltással kapcsolatos valamelyik félretájékoztatást a felmérés egy későbbi időpontja során. Ezek az eredmények a depressziós tünetek kezelésére irányuló közegészségügyi erőfeszítések egy további lehetséges előnyére utalnak; nevezetesen a félretájékoztatás elfogadására való hajlam csökkentésére. A depresszió és a félretájékoztatás terjedése és hatása közötti összefüggés témaköre további vizsgálatokra érdemes – hangsúlyozták a szerzők.

Érdemes elolvasniHogyan befolyásolja az újonnan diagnosztizált cukorbeteg gyerekek számát a COVID-19?
itt tudod támogatni az oldalunkat
Érdemes elolvasni
Veszprém várának egy 700 éves részletét találták meg
Amerikai filmakadémia: Három magyar filmes mostantól Oscar-szavazó!
Szabályosan élt Magyarországon az afgán diák, mégis kiutasították
Régi magyar megszólítások és köszönések, ahogy ma már ritkán hallani őket
Tényleg egy magyar királyról mintázták Lancelot lovagot? Egy izgalmas történelmi párhuzam
Csillagközi látogató lépett be a Naprendszerbe